Trápí vás bolest páteře, karpální tunel nebo brnění končetin?

Bolest páteře během života postihne zhruba 80% lidí, přičemž u 10% z nich se bolest vyvine do chronické podoby. Nejčastější příčinou bývají poškozené nervy.

a b c d e f h i k l m n o p r s t u v ú

Meziobratlová ploténka

Meziobratlová ploténka je flexibilní spojení mezi dvěma páteřními obratli. Je jedním z chrupavčitých kostních spojení v těle a spojuje mezi sebou jednotlivé obratle, což přispívá k pohyblivosti a pružnosti páteře. Mezi těly obratlů páteře se nachází celkem 23 meziobratlových plotének. Meziobratlová ploténka se skládá ze dvou částí, vnějšího vláknitého prstence a vnitřního želatinového jádra a dohromady tvoří jakýsi tlumič nárazů pro páteř.

Mícha

část centrálního nervového systému (CNS), která prochází v páteři páteřním kanálem

Míšní nervy

nervy vycházející z míchy na obou stranách. Jsou součástí periferního nervového systému (PNS). Míšní nervy vychází z míšního kanálu mezi dvěma obratli. V případě vyhřezlé ploténky jsou často poškozeny míšní nervy, což může vést k dalekosáhlé bolesti a abnormálním vjemům.

Mononeuropatie

onemocnění jednoho nervu v periferním nervovém systému. Obecný termín pro tyto poruchy je neuropatie. Pokud je postiženo více nervů, hovoří lékaři o polyneuropatii. Periferní nerv může být postižen onemocněními, které postihují celé tělo (systémová onemocnění), včetně diabetes mellitus.

Motorické nervy

nervy nebo nervová vlákna ovládající kosterní svaly, a tím i naši schopnost pohybu. Ve svalech se přes tzv. motorické koncové ploténky přenáší vzruch jednotlivých nervových buněk na příslušná svalová vlákna, což je stimuluje ke kontrakci.

Motorika

„souhrn aktivních pohybových sekvencí“. V medicíně se používá k popisu fyzické obratnosti. Pohybové sekvence jsou řízeny mozkem a probíhají účelově (dobrovolný pohyb). Například pohyb kosterního svalstva při vzpřímené chůzi je řízen libovolně. Zhoršená motorika je častým příznakem nemoci, např. jako následek artrózy, vyhřezlé ploténky, ústřelu nebo cukrovky (diabetes mellitus).

Mravenčení

hovorový termín pro smyslové poruchy, které se projevují brněním nebo jemným štípáním v kůži, podobné pocitu, který mravenci způsobují při chůzi po kůži. Tyto smyslové poruchy mohou být způsobeny různým poškozením nervů (např. diabetická neuropatie).

Myalgie

je lokální difúzní bolest, která vychází ze svalů. Myalgie se často vyskytuje jako příznak celé řady onemocnění. Je typická u mnoha infekcí, např. nachlazení, chřipky nebo klíšťové babeziózy. U mnoha revmatických onemocnění, stejně jako u vyhřezlých plotének a lumbaga se v průběhu onemocnění často objevují bolesti svalů.

Myastenie

označuje se tak svalová slabost a příznak různých onemocnění. Tato celková slabost kosterního svalstva nebo jednotlivých svalových skupin se při zátěži zvyšuje a vede k abnormálně rychlé svalové únavě nebo oslabení.

Myelinová pochva

dtto myelinová vrstva, je tuková vrstva, která obklopuje axon. Hlavním úkolem myelinové pochvy je izolovat a tím zvýšit přenosovou rychlost impulsů, které jsou vysílány z jedné nervové buňky do druhé.

zada_3

Už žádné AU!

1 kapsle denně

Balení: 30 kapslí
 
AUBLOCK_30_3D_CZ-1

Pro řízenou dietní výživu při bolesti doprovázející vertebrogenní syndrom, syndrom karpálního tunelu, polyneuropatie různého původu a neuralgie.

Není určeno pro děti do 12 let.